Wpis

Gdzie stosujemy tynki mineralne?

Tynk mineralny daje wiele możliwości. Dzięki swoim właściwościom może być wykonany zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Dobrze sprawdza się w różnych warunkach atmosferycznych dlatego też może być wykorzystany na wiele sposobów. Jeśli spojrzymy na niego kreatywnie – można wykorzystać go również do elementów dekoracyjnych we wnętrzach.

Tynk mineralny jest praktycznym rozwiązaniem szczególnie dla elewacji zewnętrznych – jest paro przepuszczalny i odporny na czynniki zewnętrzne. Równie ważną jego zaletą jest estetyka, tynk mineralny tworzy ciekawą, niejednolitą powierzchnię, która może być pokryta farbami w różnych odcieniach. Z tego względu tynk ten zyskał dużą popularność.

Gdzie i kiedy najlepiej zastosować tynk mineralny? Rodzaj tynku musi być dostosowany do materiału, którym został ocieplony dom. Przy nakładaniu tynku na zakończenie procesu ocieplania domu w systemie ETICS, pierwszym kryterium wyboru odpowiedniego rodzaju tynku powinien być sposób ocieplenia ściany dwuwarstwowej. W przypadku wyboru wełny mineralnej do ocieplenia wybieramy tynk na wełnę czyli tynk mineralny.  Wełna mineralna jest materiałem paro przepuszczalnym, stosuje się ją na ścianach, które mają oddychać. Często są to świeżo wzniesione mury, w których jest jeszcze wilgoć technologiczna. Jeśli pokrylibyśmy taką ścianę tynkiem o wysokim oporze dyfuzyjnym, na przykład akrylowym, mogłoby dojść do kondensacji pary wodnej w warstwie termoizolacji. Dlatego na ściany ocieplone wełną mineralną należy wybierać tynki paroprzepuszczalne – najlepiej mineralne.

W przypadku doboru tynku ważnym kryterium jest również miejsce, w którym stoi budynek, oraz panujący w okolicy poziom wilgotności powietrza i zanieczyszczenia atmosfery. Bardzo istotny jest również wiek domu. Ściany starych, kilkudziesięcioletnich obiektów i budynków zabytkowych charakteryzują się dużą paroprzepuszczalnością. Jeśli chcemy taki budynek ocieplić, należy użyć wełny mineralnej, która umożliwi swobodną migrację pary wodnej na zewnątrz. W takich przypadkach optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie tynku paroprzepuszczalnego – tynku mineralnego.

Tynki mineralne sprzedawane są jako sucha mieszanka, do rozrobienia z wodą. Ich zaletą jest duża paro przepuszczalność. Mają wysokie pH, czyli są zasadowe, a takie środowisko nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Cechuje je duża trwałość i odporność na czynniki mechaniczne.

Hufgard Optolith od wielu lat zajmuje się produkcją specjalistycznych produktów do renowacji obiektów zabytkowych oraz starych, zniszczonych budynków.

Zaprawy renowacyjne Optosan firmy Hufgard Optolith to zestaw specjalnie dobranych materiałów opartych przede wszystkim na historycznych recepturach wapna z dodatkami tufu wulkanicznego – trassu, wykorzystywanego już przez Starożytnych Rzymian.

Produkty te składają się na kompletny system pozwalający na skuteczne prace renowacyjne zarówno przy zabytkowych murach jak i elewacjach tynkarskich. Najwyższą jakość niezbędną przy obiektach zabytkowych potwierdza posiadany od 2007r. certyfikat WTA dla tynków renowacyjnych oraz Nagroda Grand Prix na Targach Conservatio 2010 w Toruniu przyznana dla wapna hydraulicznego Optosan TrassKalk jako innowacyjnego materiału o właściwościach odpowiadającym potrzebom zabytków.

W ofercie Optolith znajdziemy kompletne systemy do renowacji w skład, których w zależności od konkretnych potrzeb i uwarunkowań wchodzi kilka rodzajów tynków mineralnych.

1.     Drobnoziarnisty tynk mineralny – Optoplast EcoFinish to tynk mineralny na bazie wapna, cementu i wyselekcjonowanych kruszyw, zbrojony włóknem. Tworzy szlachetną strukturę o wysokim stopniu białości, dzięki czemu nie wymaga malowania. Łatwy w nakładaniu i obróbce, bez strat materiałowych. Główne jego zalety:

 • Doskonała plastyczność i przyczepność
 • Wysoki stopień białości
 • Paroprzepuszczalny

2.     Dekoracyjny tynk mineralny z ziarnami marmuru – Optoplast Marmolith – szlachetny tynk mineralny na bazie białego kruszywa marmurowego. Pozwala na uzyskiwanie dowolnych struktur ograniczonych jedynie wyobraźnią wykonawcy. Umożliwia nakładanie miejscowo grubych warstw (do 10 cm) bez ryzyka spękań. Zalety tynku Octoplast Marmolith:

 • Doskonale paroprzepuszczalny
 • Możliwość barwienia w masie
 • Bardzo plastyczny
 • Śnieżnobiały

3.     Natryskowy tynk mineralny – Optoplast EcoRapid – tynk mineralny o uziarnieniu do 1 mm. Specjalna formuła utrudnia rozprzestrzenianie się ognia. Produkt bardzo łatwy w obróbce charakteryzujący się małym odskokiem przy natrysku oraz możliwością pracy we wszystkich płaszczyznach ze szczególnym uwzględnieniem sufitów. Zalety tynku Octoplast EcoRapid:

 • Doskonała paroprzepuszczalność
 • Do natryskowego nakładania
 • Wysoki stopień białości
 • Hydrofobowy

Podobne wpisy

Modern bathroom interior
Zabezpieczenie ścian i podłogi w łazience przed wilgocią

Łazienka podobnie jak kuchnia, toaleta i pralnia to pomieszczenia, w których ściany są narażone na częsty...