Wpis

Przygotowanie ściany do malowania w 5 krokach

Przygotowanie ściany do malowania jest niezwykle ważnym, ale zbyt często lekceważonym etapem. Popełnione błędy praktycznie zawsze się mszczą, co objawia się smugami, chropowatością powierzchni, brudem, który przywarł do powłoki malarskiej itp. Dlatego zanim zabierzesz się za samodzielne pomalowanie ściany, pamiętaj o tych 5 zasadach.

  1. Zeskrobanie starej farby – jeśli ściana była już wcześniej malowana, to trzeba ocenić stan powłoki. W przypadku dobrze przylegającej farby nie ma potrzeby jej usuwania. Jednak jeśli farba odchodzi płatami, łuszczy się i wybrzusza, koniecznie trzeba ją zedrzeć. Używamy do tego szpachelki i całą pracę wykonujemy bardzo dokładnie. Jeśli zostawisz jakieś fragmenty starej farby, będą one widoczne spod nowej powłoki.
  2. Wyrównanie ściany – nawet najlepszej jakości farby nie ukryje niedoskonałości ściany. Jeśli więc masz do czynienia z nierówną, popękaną, źle wyszlifowaną powierzchnią, czeka Cię przykry etap wyrównania ściany. W ostateczności konieczne może być nawet położenie nowych gładzi. Jeśli nie jest aż tak źle wystarczy trochę gipsu i użycie papieru ściernego. Pamiętaj, aby równać przy mocnym świetle lampy, a najlepiej przy docelowym oświetleniu, jeśli takowe jest przewidziane na ścianie.
  3. Oczyszczenie ściany z brudu i kurzu – po szlifowaniu koniecznie trzeba ścianę oczyścić. Można użyć ścierki czy szczotki. Zwróć także uwagę na to, aby ściana była wolna od tłustych zabrudzeń, które uniemożliwią przywarcie farby.
  4. Gruntowanie – wielu malarzy-amatorów rezygnuje z tego etapu, co później rzutuje na końcowy efekt. Dlatego zapamiętaj – gruntowanie ściany jest konieczne. Nie tylko dlatego, że grunt wzmacnia strukturę podłoża, ale także wpływa na zwiększenie wydajności farby. Zagruntowana ściana ma po prostu niższą chłonność, dlatego zużyjesz mniej kosztownej farby.
  5. Farba podkładowa – polecane przez fachowców jest także zastosowanie farby podkładowej, zwykle w białym kolorze. W wielu miejscach powiela ona funkcję gruntu, ale z drugiej strony poprawia przyczepność do podłoża farby docelowej, zwiększa trwałość powłoki i ujednolica kolor ściany. Użycie farby podkładowej jest niezbędne, jeśli zamierzasz pokryć ścianę farbą jaśniejszą niż ta, która zdobiła ją do tej pory.

 

Przygotowana w ten sposób ściana nie będzie sprawiać żadnych problemów w trakcie malowania farbą nawierzchniową, dlatego naprawdę warto się do tych czynności przyłożyć. Samo złapanie za wałek to nie wszystko.

Pamiętaj również, że każda farba pełną odporność na szorowanie uzyskuje dopiero po około 4 tygodniach od malowania.

Podobne wpisy

Modern bathroom interior
Zabezpieczenie ścian i podłogi w łazience przed wilgocią

Łazienka podobnie jak kuchnia, toaleta i pralnia to pomieszczenia, w których ściany są narażone na częsty...